
Sitten putoamiskarsinta.


Ennakkoon näyttää siltä, että sijoilla 5-6 on Mahti Kasissa kovimmat joukkueet, mutta ei mennä asioiden edelle.
Downtown Celtics, ei pelaajaostoja tälle kaudelle, lopulta pleijaripaikka jäi melko kauas.
Silvasti Elites BC, ovi on käynyt pukuhuoneessa lähinnä ulospäin. Jäi korierolla kutossijalle.
Rakuunat, ovi on käynyt pukkarissa molempiin suuntiin, mukavia myyntituloja ja jotain varmasti tarkkaan harkittuja pitkän tähtäimen hankintoja. Forumaktiivinen manageri Lappa, jonka kanssa toivottavasti on tulevaisuudessakin oikeus pelata samassa sarjassa. Näitä JeriSlouneja, MikeZuita ym. tarvitaan, jotta pelissä mukana pysymisessä on mieltä.
Tapanila Trailblazers, en voinut kuin ihastella CoachRoyn viekkautta viimeisessä pelissä, juuri oikea paikka käyttää normia kun arvatenkin vastustaja tulee rennolla. Tavoite jäi sitten vain 9 pisteen päähän eli aika lähellä oli, että karsijana olisikin ollut PaaPoo. Kolme vahvistusta tälle kaudelle, ei kuitenkaan supertähtiä.
Maunula Bulls, Ogelin ylpeys oli näköjään päättänyt keskittyä karsintaan eikä haastanut enää Betonia tämän kotikentällä. Ei merkittäviä pelaajakauppoja tällä kaudella.
Crowners, "Ruunaajat" joutui kyllä jälkijunaan "Edelläkävijöitä" vastaan. Pelaajia on viime aikoina ainoastaan myyty eli managerin visio lienee tulevissa kausissa.
HBA Märsky, isot oli puheet vielä pari kautta sitten, viimeinen kirjautuminen viime vuoden puolelta ennen joulua eli lienee ikävä kyllä bottiutumassa. Joka tapauksessa kolmosen ratikka kutsuu.
Päiväkoti, näytti jo siltä, että "Dagiksessakin" lentää pyyhe kehään, mutta onneksi ei, kausi tai pari kolmosessa ja sitten takaisin.

Crowners -
Downtown Celtics, ei taida "Ruunaajilla" eväät riittää "Alakaupungin" läpikävelyyn, DC säilyy sarjassa luvuin
2 - 0Silvasti Elites BC -
Maunula Bulls, tässä ratkaisee kotietu, maunulalaiset pysyvät kakkosessa voitoin
2 - 1Rakuunat -
Tapanila Trailblazers, Hirvensalo Hoops aloitti kaudella 7 eli nyt on kokemusta penkin päässä. Vaikka kuinka toivoisi niin ei taida Lappalla vielä riittää materiaali ja osaaminen voittoon TT:stä. Ex-turkulainen, nykyään helsinkiläinen TT pysyy sarjassa lukemin
2 - 1