BuzzerBeater Forums

Suomi - II.3 > Kausi 59

Kausi 59

Set priority
Show messages by
From: IsoBetoni

This Post:
00
316877.55 in reply to 316877.54
Date: 1/9/2023 8:41:15 AM
BetoniBasket
II.2
Overall Posts Rated:
26602660
Onnittelut Lappa Suomen Cup-veikkauksen voitosta !
Aika hienosti sulla pyyhkii myös BBP-veikkauksessa.

This Post:
55
316877.56 in reply to 316877.55
Date: 1/15/2023 1:46:01 PM
BetoniBasket
II.2
Overall Posts Rated:
26602660
Nyt menee sen verran jännäksi etenkin Mahti Kasin puolella (joukkueista sijoilla 3-6 voi jokainen päästä play-offeihin tai päätyä putoamiskarsintaan) , joten pieni välianalyysi 2 kierrosta ennen "runkkarin" loppua lienee paikallaan :

On myös huomioitava, että varmaankin kaikki yrittävät pelata rennolla, mikäli tilanne ei erikseen sitä vaadi. On aika hölmöä hakata peli-into maanrakoon ennen pleijareita, joissa "täydellä höyryllä" on kuitenkin lähes ainoa mahdollinen asenne.

Iso Kasi

BC Pirut, t teki itselleen sarjan lopusta vaikean häviämällä Isoille pojille. Kohtaa vielä Märskyn ja Downtownin ja oletettavasti voittaa molemmat päätyen lukemaan 18 - 4
Rantarosvot, kohtaa Silvastin ja Takaoven, molemmista lienee budjetoitu voitto ja näin ollen loppulukema lienee 17 - 5
Isot pojat, jäjellä myös pari Takaovi ja Silvasti, voittanee kummatkin kamppailut ja voitot/tappiot ovat lukemissa 16 - 6
Takaovi, pleijaripaikka vermistettu, kerää peli-intoa Isoja poikia, sekä Rantarosvoja vastaan, 11 - 11
_______________________________________________
Downtown Celtics, viitossijassa vahvasti kiinni, palkiona siitä tulisi karsinnoissa vastaan Crowners. DC kohtaa vielä Rakuunat, jonka voittanee ja Pirut, joille oletettavasti häviää. Päättyy voitto-/tappiosuhteeseen 9 - 13
Silvasti Elites BC, vastassa Rantarosvot ja Isot pojat, pisteitä ei liene luvassa kummastakaan pelistä ja karsinnoissa vastaan huomattavasti "Ruunaajia” kovempi joukkue, lopputulema 8 - 14
Rakuunat, voi keskittyä karsintoihin, kohtaa Downtownin ja Märskyn, joista voittaa varmasti jälkimmäisen, 7 - 15
HBA Märsky, vielä Pirut ja rakuunat kohdattavana, ikävä kyllä näyttää bottiutuvan, nähty viimeksi 20.12.2022

Mahti Kasi

BetoniBasket, jen tappio Ip:lle avasi Sementtikombinaatin ylpeydelle mahdollisuudet jopa koko divarin II.3 voittoon. Jäljellä "Ruunaajat" vieraissa ja Maunula kotona, voitot molemmista ja voittosuhde 19 - 3
Maatilan Maestrot, vääntää tiukasti Betonin vanavedessä, ei yllä lohkovoittoon, mutta on varmistanut kakkossijansa, on kuitenkin "tuhlannut" peli-intoa pleijareiden kynnyksellä, saa vielä vastaansa PaaPoon ja Myllyhaan jotka voittanee. 17 - 5
Maunula Bulls, sarjamme "Burnley", Tapanila kotona ja Betoni vieraissa, löi "sementtimiehet" avauskolmanneksen pelissä kotonaan, nyt luulisi IsoBetonin osaavan varoa, voitto Tapanilasta ja tappio Betonille, kolmoseksi luvuin 13 - 9
PaaPoo, Maatila ja Päiväkoti jäljellä, luultavasti tappio ja voitto, loppulukema 13 - 9
_______________________________________________
FC Myllyhaka, Päiväkoti ja Maestrot, kahdella voitolla voisi olla pleijareissa, taitaa mennä 1 - 1 ja karsintaan loppulukemalla 12 - 10
Tapanila Trailblazers, Maunula ja Crowners lukee loppuohjelmassa, oletettavasti tappio ja voitto ja karsinta odottaa 12 - 10
Crowners, "Ruunaajilla" vielä kaksi kovaa edessä, Betoni ja Tapanila, näistä tuskin pisteitä heruu ja karsinnassa sitten vastassa Downtown 3 - 19
Päiväkoti, Myllyhaka ja PaaPoo eivät näille häviä, mutta jotain positiivistakin, nähty viimeksi 12.1.2023 , 1 - 21

Last edited by IsoBetoni at 1/16/2023 9:13:50 AM

This Post:
11
316877.57 in reply to 316877.56
Date: 1/17/2023 1:47:22 AM
BC Pirut
II.3
Overall Posts Rated:
599599
Loin uuden oletuskokoonpanon ja unohdin mennä vaihtamaan loppullisen peluutuksen kuosiin kyseiseen otteluun

Vaikka huippu äijä on kyseessä, niin ei noin uutta saisi edes laittaa kokoonpanoon ja saatikka avaukseen. Pelikunto oli heikko ja suorastaan tuhosi pelikirjan

This Post:
11
316877.58 in reply to 316877.57
Date: 1/17/2023 9:46:46 AM
BetoniBasket
II.2
Overall Posts Rated:
26602660
Noin mullekin on joskus käynyt, sittemmin oppinut, että oletuskokoonpanomuutosten jälkeen aina tulevien matsien kokoonpanot kuntoon ettei käy yllätyksiä.

This Post:
33
316877.59 in reply to 316877.58
Date: 1/17/2023 4:47:35 PM
BetoniBasket
II.2
Overall Posts Rated:
26602660
Ei voisi hienompaa loppuhuipennusta runkosarja saada kuin nyt Mahti Kasissa, Isossa Kasissahan ovat loppusijoitukset jo selvillä:

Kierrosta ennen sarjan loppua ovat joukkueet sijoilla 3 - 6
tasapisteissä 12 - 9 ja näyttää vahvasti siltä, että nyt karsijoiden paikalla olevat ovatkin paremmassa asemassa.

Suluissa joukkueen sijoitus ja koriero ennen viimeistä kierrosta:

2 FC Myllyhaka (+251) - Maatilan Maestrot, Lehmälato ei ole helppo paikka vierailijalle, mikäli "farmarit" eivät ota ihan "löysin rantein" niin pidän kotivoittoa melko varmana. Täysi höyry voisi avittaa vieraat voittoon, mutta sitten onkin vaikeaa pleijareissa. Entäpä jos voittoa ei siitä huolimatta tulisikaan ? Naapurilohkon karsintavastus varmaan hykertelisi tyytyväisenä.

4 Maunula Bulls (+172) - BetoniBasket, "Härkien" tappio Tapanilalle ajoi heidät pahaan paikkaan, Betoni taistelee Isänmaa-areenalla koko divarin voitosta, sekä kotiedusta ja tuskin antaa mitään ilmaiseksi. Myös tässä pelissä on vieraiden ainoa ase pelata täydellä höyryllä, joskin sitten on play-off eväät kyllä syöty etukäteen. Tässä myös sama vaara kuin Myllyhaalla, mahdollinen tappio tekisi karsinnastakin vaikean.

5 PaaPoo (+115) - Päiväkoti, PaaPoolla ehkä kierroksen helpoin tehtävä, kolmoseen matkaava Päiväkoti tuskin pystyy edes SideFes Arenalla laittamaan kapuloita rattaisiin. Rento asenne riittänee kevyesti ja joka tapauksessa peli-intoa lienee mukavasti oli edessä sitten pudotuspelit tai putoamiskarsinta.

Crowners - 6 Tapanila Trailblazers (+89), voitto Maunulasta avasi tapanilalaisille "tien auki taivaaseen", "Ruunaajat" eivät ole etenkään Mosabacka Metrodomella mikään pahin mahdollinen vastus eli kotivoitto. Rentoilu saattaa riittää, normilla olisi viikon varma.

Jännittävää eikö totta ? Tällaiset loppuhuipennukset ovat tämän pelin "suola" !

Last edited by IsoBetoni at 1/17/2023 6:11:53 PM

This Post:
22
316877.60 in reply to 316877.59
Date: 1/21/2023 11:39:59 AM
Turku Jazz
II.2
Overall Posts Rated:
178178
Second Team:
Raisio Jazz
Täällä on jännät pleijarit tulossa! Mä symppaan Piruja kun meillä on niin paljon tiukkaa historiaa.
Turku Jazz toivoo pitävän pääsarjapaikkansa ja saavansa Pirut mukaan karkeloihin.

PaaPoon draftilla, Aulis Merilällä oli muuten pääsarjan 4. paras pistekeskiarvo.

This Post:
33
316877.61 in reply to 316877.60
Date: 1/21/2023 3:01:45 PM
BetoniBasket
II.2
Overall Posts Rated:
26602660
No niin, "runkkari" päätöksessä ja pleijarit, sekä putoamiskarsinnat alkamassa, analysoidaan ekana Play-Off joukkueet ja niiden ottelut:

BC Pirut, oman lohkon voitto, mutta divarissa kakkonen ? Sarjan ylivoimainen ennakkosuosikki, vahvistui vielä loppumetreillä makedonialaisella 27-vuotiaalla isolla laitahyökkääjällä. Omaa pitkän yhteisen historian Betonin kanssa ja lienee siinää kamppailussa "niskan päällä".

Rantarosvot, vahvistui ennen kauden alkua belgialaisella SF:llä, luovutustappio Piruille vieraissa, kotona asenteen ja kotiedun turvin voitto.

Isot pojat, vahvistui 29-vuotiaalla jenkkilaiturilla, ei ole ollut kovin aktiivinen siirtomarkkinoilla, hävinnyt molemmat pelinsä Rantarosvoille.

Takaovi, kokenut manageri plussaa, ei pelaajaostoja aikoihin.

Takaovi - BC Pirut, tasoeroa kotijoukkueen eduksi, Takaovi kuitenkin sen verran "vanha konna" manageriksi, että normilla pelailulla saattaa "käydä kylmät". Kotietu siivittää salolaiset voittoon.

Isot pojat - Rantarosvot, kotietu antaa riittävän etumatkan ja vie "roistot" lohkofinaaliin.

BetoniBasket, ennen kauden alkua hankittiin espanjalainen heittokone ja pleijareiden kynnyksellä tulevaisuutta ajatellen 21-vuotias "irkku", joka ekan harkkojen jälkeisen suihkun jälkeen sai lempinimen "John" viitaten erääseen saman sukunimen omanneeseen ex-TV-tähteen. Pirujen kompurointi loppumetreillä siivitti sementtimiehet divisioonan voittoon ja sitä kautta kotietu on taattu hamaan loppuun saakka.

Maatilan Maestrot, ei merkittäviä pelaajaostoja tälle kaudelle, vaikka kolme pelaajaa alkukaudesta hankkikin. Ehkä menee managerin kokemattomuuden piikkiin, mutta poltti aika lopussa vielä peli-intoa yrittäessään epätoivoisesti pysyä kärjen kintereillä.

FC Myllyhaka, ei pelaajahankintoja tälle kaudelle, mielenkiintoinen loppukiri ennen pleijareita.

PaaPoo, ennen sarjan alkua hankittiin viisi kaiketi ainakin hinnasta päätellen tärkeää pelaajaa. Kokenut manageri plussaa.

PaaPoo - BetoniBasket, mielenkiintoinen ottelupari, kaksi veteraanimanageria vastakkain. Tasoeroa ei ole niin paljon kuin sarjataulukko antaa ymmärtää, mutta veikkaan, että Sementtikombinaatin Rodina-areenalla kotietu riittää voittoon. Sementtimiehethän ei tunnetusti löysäile pleijareissa.

FC Myllyhaka - Maatilan Maestrot, tähän yllätysmerkki. Ottelu on uusinta lauantailta ja veikkaan, että voittoputken aukaissut FCM korjaa sadon tällä kertaa.

Onnea kaikille peleihin ja toivotaan, että näemme tasaisia matseja !

P.S Seuraava analyysi välieräparien varmistuttua.


Last edited by IsoBetoni at 1/21/2023 4:10:28 PM

This Post:
11
316877.62 in reply to 316877.60
Date: 1/21/2023 3:22:50 PM
BC Pirut
II.3
Overall Posts Rated:
599599
Kiitos tsemeistä!

Täällä toivotaan myös uusia kohtaamisia Turun poikien kanssa

This Post:
22
316877.63 in reply to 316877.61
Date: 1/21/2023 4:07:57 PM
BetoniBasket
II.2
Overall Posts Rated:
26602660
Sitten putoamiskarsinta.

Ennakkoon näyttää siltä, että sijoilla 5-6 on Mahti Kasissa kovimmat joukkueet, mutta ei mennä asioiden edelle.

Downtown Celtics, ei pelaajaostoja tälle kaudelle, lopulta pleijaripaikka jäi melko kauas.

Silvasti Elites BC, ovi on käynyt pukuhuoneessa lähinnä ulospäin. Jäi korierolla kutossijalle.

Rakuunat, ovi on käynyt pukkarissa molempiin suuntiin, mukavia myyntituloja ja jotain varmasti tarkkaan harkittuja pitkän tähtäimen hankintoja. Forumaktiivinen manageri Lappa, jonka kanssa toivottavasti on tulevaisuudessakin oikeus pelata samassa sarjassa. Näitä JeriSlouneja, MikeZuita ym. tarvitaan, jotta pelissä mukana pysymisessä on mieltä.

Tapanila Trailblazers, en voinut kuin ihastella CoachRoyn viekkautta viimeisessä pelissä, juuri oikea paikka käyttää normia kun arvatenkin vastustaja tulee rennolla. Tavoite jäi sitten vain 9 pisteen päähän eli aika lähellä oli, että karsijana olisikin ollut PaaPoo. Kolme vahvistusta tälle kaudelle, ei kuitenkaan supertähtiä.

Maunula Bulls, Ogelin ylpeys oli näköjään päättänyt keskittyä karsintaan eikä haastanut enää Betonia tämän kotikentällä. Ei merkittäviä pelaajakauppoja tällä kaudella.

Crowners, "Ruunaajat" joutui kyllä jälkijunaan "Edelläkävijöitä" vastaan. Pelaajia on viime aikoina ainoastaan myyty eli managerin visio lienee tulevissa kausissa.

HBA Märsky, isot oli puheet vielä pari kautta sitten, viimeinen kirjautuminen viime vuoden puolelta ennen joulua eli lienee ikävä kyllä bottiutumassa. Joka tapauksessa kolmosen ratikka kutsuu.

Päiväkoti, näytti jo siltä, että "Dagiksessakin" lentää pyyhe kehään, mutta onneksi ei, kausi tai pari kolmosessa ja sitten takaisin.

Crowners - Downtown Celtics, ei taida "Ruunaajilla" eväät riittää "Alakaupungin" läpikävelyyn, DC säilyy sarjassa luvuin 2 - 0

Silvasti Elites BC - Maunula Bulls, tässä ratkaisee kotietu, maunulalaiset pysyvät kakkosessa voitoin 2 - 1

Rakuunat - Tapanila Trailblazers, Hirvensalo Hoops aloitti kaudella 7 eli nyt on kokemusta penkin päässä. Vaikka kuinka toivoisi niin ei taida Lappalla vielä riittää materiaali ja osaaminen voittoon TT:stä. Ex-turkulainen, nykyään helsinkiläinen TT pysyy sarjassa lukemin 2 - 1

This Post:
22
316877.64 in reply to 316877.61
Date: 1/21/2023 4:35:03 PM
PaaPoo
II.4
Overall Posts Rated:
412412
Kiitos taas viiltävistä analyyseista, näitä on mukava lueskella ja tulee itsekin katsottua ja mietittyä toisten otteita enemmän teikäläisen ansiosta. Lähtisin itse ihan vastaavalla veikkausrivillä liikkeelle ja molemman suuntien pleijareissa siis samat ajatukset.

Täytyy myös antaa teidän pelaamiselle tällä kaudella hatunnosto, toki en tiedä miten olet yleensä pelannut mutta mielestäni käytit rohkeasti ja fiksusti "henkeä" koko kauden ajan. En osaa ehkä valtasuhteita muuten niin tarkkaan arvioida joukkueiden kesken mutta ilman hyvää pelaamista tuskin Betonit olisi voittanut koko sarjaa, ei siis mielestäni tullut vain materiaalin turvin, vaan hyvän pelaamisen siivittämänä.

Myös Myllyhaalle pitää nostaa hattua. Aika kova loppu kausi, ei voi muuta sanoa.

Mielenkiintoiset pleijarit myös heti ensimmäisestä matsista lähtien meidän puolella. Toki siis olettaisin meidän olevan ihan vastaantulija Betonia vastaan, jos Aaltosen poika olisi ollut kovassa vireessä, niin olisi ehkä voinut jonkinlaista yllätystä voinut hakea mutta nyt jää kyllä ylläripyllärit meidän kannalta tulematta. Myllyhakaa ehkä itsekin pidän toisessa matsissa pienenä ennakkosuosikkina mutta eikös Maestrot ole yllätys valmis, joten tämä matsi voi kääntyä kummalle vaan. Lisäksi molemmat joukkueet varmasti antavat kovan haasteen myös Betoneille.

No mutta tässä omat ajatukset Betonin innoittamana ja en nyt oikein ole tarkemmin seurannut naapurilohkoa, joten jätin teidät nyt rauhaan kommenteiltani...

This Post:
11
316877.65 in reply to 316877.61
Date: 1/21/2023 5:00:38 PM
BC Pirut
II.3
Overall Posts Rated:
599599
Mielenkiintoiset pleijarit tiedossa!

Advertisement