BuzzerBeater Forums

Suomi - III.16 > Kausi 26 "Krunaataan uusia mestareita"

Kausi 26 "Krunaataan uusia mestareita"

Set priority
Show messages by
This Post:
00
251988.30 in reply to 251988.29
Date: 2/25/2014 7:22:50 AM
Overall Posts Rated:
2626
Pitänee rikkoa tämä suuri hiljaisuus j alaittaa muutama rivi uteluita kiertoon.
Sii smitenkäs on asetelmat suunniteltu loppukaudeksi? Handicaps ainakin koettaa vielä saada jotenkin itselleen paikan neljän joukkoon, vaikka loppukiri alkoikin hieman myöhässä, mutta katsotaan kuinka käy.

Alkukausi meni hieman pieleen ja varsinkin Zwölf teki todella pahaa jälkeä edellisessä kohtaamisessamme kun laittoi pari miestä pitkille sairaslomille ja tietenkin silloisesta aloitus kokoonpanosta. Nyt alkaa taas miehistö olla takaisin iskukykyinen ja pisteiden metsästystä koetetaan jatkaa. Hieman sarjataulukkoa katsellessa taitaa Handicapsin pääsy pudotuspeleihin ratketa vasta viimeisillä kierroksilla, kun vastassa lohkon 1 ja 2.

Hieman pitää myös ihmetellä lohkojen epätasaisuutta, eli nyt majailen Mahti Kasin sijalla 6 ja samalla recordilla olisin Isossa Kasissa kakkospaikalla, eli aika huimalta tuntuu (mitenkähän sitä saisi itsensä siirrettyä tuonne toiseen lohkoon?)

No, olihan tässä taas hetkeksi ihmeellistä höpinää j atoivottavasti joku muukin sattuisi heräämään tämän teksti tuotoksen johdosta.

-oldtimer-

This Post:
00
251988.31 in reply to 251988.30
Date: 2/26/2014 9:35:25 AM
PaaPoo
II.4
Overall Posts Rated:
412412
Hyvä, että rikoit.

Omat asetelmat vielä epäselvät. Pikkasen tekis mieli käydä siirtolistoilla ja tehdä kiusaa pleijareissa, treeni annetaan kuitenkin täytenä, joten ei todennäköisesti riitä kovinkaan pitkälle. Joten todennäköisempää on, että ei vahvisteta jengiä vielä.

Jeps, lohkot on kyllä aikamoisen epäreilut. Toki onhan meilläkin jo pääosin ihmismanagereita mutta ei kovinkaan aktiivisia. Vähän turhan helpolla tosiaan päästään tällä puolella, toisaalta ei parane valittaa... Harmittaakin eniten tässä kaudessa, että satsasin "turhaan" noihin senttereihin. Olisi voinut vetää kauden läpi paljon pienemmillä palkoilla.

Ensi kaudella ollaan taas vähän vahvempia ja kait sitä seuraavalla voisi haaveilla noususta, kun tuleva U21-tähti on junnutiimissä... Silloin ei tarvitse antaa treenipaikalta tasoitusta ja loppukaudesta on jo aika kova jantteri. Tässäpä tämä kupletin juoni oman joukkueen osalta tällä hetkellä...

This Post:
00
251988.32 in reply to 251988.31
Date: 3/8/2014 11:20:55 AM
Overall Posts Rated:
2626
No niin, kausi lähenee loppuhuipennusta ja minä unohdin laittaa kokoonpanon päivän peliin. Ehkä tarttis laittaa edes oletus kokoonpanoon oikeat miehet ja taktiikka ettei tulisi tällaisia tappioita väärään aikaan.
No mennyt mikä mennyt ja hieman vaikeaksi tämä nyt kävi, kun kotietu menetettiin, mutta pitää jaksaa uskoa, että aurinko vielä paistaisi kauden lopulla.

Nyt saman tien oletuskokoonpanoa laittamaan, ettei pääse enää samanlainen vahinko tapahtumaan.

-Oldtimer-

This Post:
00
251988.33 in reply to 251988.32
Date: 3/10/2014 4:09:25 PM
PaaPoo
II.4
Overall Posts Rated:
412412
On kyllä tiukkaa teidän puolella. Otteluohjelmakin näyttää aika mielenkiintoiselta mm. SuMu vs. MPS viimeisellä kierroksella.

Saapa nähdä kampeaako se KVO itsensä pleijareihin.. Z:ta voi huoletta alkaa rentoilemaan ja saapa nähdä kärsiikö yhtäkään tappiota koko kaudella sarjassa..

Mie ajattelin vähän yrittää ja hitusen kovensin joukkuetta mutta viimeistä silausta en taida vaan malttaa ostaa. Noh, pääsee toivon mukaan vähän kokeilemaan siipiään ja innolla odotan muiden hätäreitä siirtolistoilta... :)

From: samboz

This Post:
00
251988.34 in reply to 251988.33
Date: 3/14/2014 1:03:21 PM
Overall Posts Rated:
3737
Taitaa KVO jäähä ulos eikä mulla nyt missään vaiheessa tätä kauttaa oo noi pleijarit ollut tavotteena. Kuhan tässä sarjassa pysytää, jonka uskon toteutuvan kun kattelee noita toisen puolen alempia joukkueita :) Katellaan sitten ens kaudella niitä pleijareita kun päässään vetää koko kausi täydellä rosterilla.

From: cthulhu

This Post:
00
251988.35 in reply to 251988.34
Date: 3/15/2014 5:13:11 AM
Suuret Muinaiset
II.4
Overall Posts Rated:
110110
Jännitys säilyy näköjään viimeiselle kierrokselle, mutta MPS lähtee ennakkosuosikkina otteluun...vahvempi porukka ja nämä MPS-derbyt ovat ainakin toistaiseksi olleet kotijoukkueen heiniä. Tosin oman kausitavoitteen täyttyminen vaatisi voittoa päätöspelistä, kun tarkoitus oli parantaa edellisen kauden viidennestä sijasta ja 13-9-runkosarjasaldosta.

From: kbasket

This Post:
00
251988.36 in reply to 251988.34
Date: 3/15/2014 8:56:58 AM
PaaPoo
II.4
Overall Posts Rated:
412412
Niin jäit! :(

Meidän puolen kärki on myös nykyään botti, että aika paljon helpompaa on tällä puolen..

Ihan vekkulia lähteä pelaamaan pleijareita, kun pitkästä aikaa voi vähän pärjätä. Omat junnut 18 v., joten ei todellakaan ollut tarkoitus tällä kaudella vielä pelata yhtään tosissaan, mutta ajattelin tosiaan vähän kokeilla kuitenkin. Ens kaudella ollaan taas vähän valmiimpia ja viimeistään kun junnut 21v., niin voisi oikeasti nousta.

Suunnitelmat kuitenkin niin levällään moneen suuntaan tällä hetkellä, että yhtään en tiedä mitä joukkueen kanssa tuun tekemään. Todennäköisesti kausi tai kaksi vielä löysäillään ja sitten tarkastetaan pankkitili, jospa olis rahkeita rakentaa joukkuetta.

From: kbasket
This Post:
00
251988.37 in reply to 251988.36
Date: 3/16/2014 9:20:49 AM
PaaPoo
II.4
Overall Posts Rated:
412412
No niin tanssiparit on valittu ja pleijarit alkakoon!

Tavoitteena päästä finaaleihin, hieman joudutaan antamaan tasoitusta treenin johdosta mutta joukkue tuntuisi olevan iskussa. Nousuun tuskin rahkeet riittää ja eipä se vielä varsinaisena tavoitteena olekaan..

Punainen puoli todella mielenkiintoinen, ennakkosuosikkejakin voisi nimetä mutta yhdestä poikki voi tuoda yllätyksiäkin. Kotietu tulee todennäköisesti kääntämään ottelut.

Varsinaiset pudotuspelit tuskin tuo mitään yllätystä ja siniseltä puolelta tippujat löytyvät..

Hieman harmittaa viimeisimmät pelit. Yrityksenä oli kohdata 1.kierroksella Arpa-team mutta tulikin Kulmakunta...

Toivottavasti joku innostuu noista LK:n pelaajista, niin voisi mahdollisen toisen pelin rentoilla... ;)

From: samboz

This Post:
00
251988.38 in reply to 251988.37
Date: 3/18/2014 7:58:30 AM
Overall Posts Rated:
3737
Vai että finaaleihin asti tällä kertaa? Hienoa, meikäläinen täällä innolla sitten seuraa näitä teidän playoff runeja :) Nyt on mun aika sitte taistella sarjapaikasta hah ja alottaa hieman tätä off season työskentelyä ja ehkä miettiä penkkipelaajia joukkueeseen.

This Post:
00
251988.39 in reply to 251988.38
Date: 3/22/2014 12:00:22 PM
Liffe
II.2
Overall Posts Rated:
148148
Voi veljet, että sitä osaa olla managerina tyhmä. Aivan omaan piikkiin mennee lohkofinaalin tappio ja se ottaa kaksinverroin päähän. Sen, että häviää kestää kuin mies, mutta kun se tulee kertakaikkisen ajattelemattomuuden ja väärän taktiikan takia niin se on morjens. Liffe ei pelaa enää aja korille -taktiikalla, sillä se on taktiikoista kaikkein yksipuolisin. Eihän jokaista hyökkäystä voi ajaa korille ??? Täytyyhän sitä joskus heittää kauempaankin tai jopa muutamia kolmosia muulloinkin kuin jakson viimeisillä sekunneilla. Ihan käsittämätön matsi jokatapauksessa ja Zwölf ansaitsi voiton tänään. Ihan sen takia, että Liffen manageri ei tänään sitä ansainnut. Tämä virhe ei tule toistumaan. Seuraavalla kaudella uudelleen ja loppuun asti. Periksi ei anneta !

This Post:
11
251988.40 in reply to 251988.39
Date: 3/22/2014 12:39:53 PM
PaaPoo
II.4
Overall Posts Rated:
412412
Noh, ois toi voinut kääntyä Z:lle jok tap, joten ei mun mielestä kannata liikaa soimata itseänsä.. Z:n PF ja C saattaa myös olla aika kovia blokkaan, joten voi sekin hitusen vaikuttaa tulokseen tuolla taktiikalla mutta siis tämä ihan arvailua..

Omaan peliin olin tyytyväinen. Olin maksanut hitusen LK:n kuskille ja vain omilla autoilla tulleet löysivät perille... ;) Onnistuisikaan Z:ä vastaankin sama...?

Advertisement